Balkan Gezisi Part 1 : Makedonya

Monday, October 29, 2012
Aslında bayram sonrası tabii ki bayram kombinleri yazısı yayınlanır ama bana bu gezi hakkında o kadar çok soru soruldu ki 1 aydan fazladır,önce bunu yazayım dedim.Toplu cevap olsun.
Uzun süren ve birçok ülkeyi kapsayan bir gezi olmasından dolayı hepsini tek yazıda toplamam mümkün değildi.Fotoğraf miktarını görünce siz de bana hak vereceksinizdir eminim :) O yüzden böyle ülke ülke yayınlamak en mantıklısı sanki. Siz de sıkılmamış olursunuz.
Hoş,yazı o kadar uzun,fotoğraflar o kadar çok ki,umarım sıkılmazsınız.

Çok zor bir zamanda çıktık bu geziye,Afyon'daki malum patlamadan yaklaşık 3 gün sonra.Twitter'da takip edenler bilirler, annemle ben şehit yakınlarıyla yakınen muhatap olunca 2 gün enkaz halinde dolaştık etrafta. Birebir şahit olmak televizyonda izlemeye hiç benzemiyormuş onu anladık. Hani acıdan insanın dizlerinde derman kalmaz ya bazen,işte o haldeydik.O yüzden bu seyahat bizim için bir nevi rehabilitasyon oldu :)
Önce babam ve ben gidiyorduk,babam  kalmak zorunda kaldı,kardeşim dahil oldu, otobüsün hareket saatine bir saat kala da annem dahil oldu,hiçbirşey planlandığı gibi olmadı ama böyle de çok güzel oldu tabii :)IMG_2460
Yolculuk modunu seviyorum :)

Sabiha Gökçen'den Üsküp'e uçtuk Pegasus Havayolları ile.
"Ojgeldiniz" ile karşılandık :) Otele uğramadan direk gezmeye başladık tabii.Bu tür turlarda dinlenme hiç yok,ne kadar yer gösterirlerse kâr sayıyorlar.
DSC01635

 Üsküp eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılıyor. Balkanlardaki çoğu yerleşim yeri gibi nehrin iki yakasına kurulmuş.Bu arada bahsedilen nehir meşhur Vardar nehri.Eski şehir tabii ki Osmanlı eserleri ile dolu,biz de o eserlerden Üsküp çarşısı ile başladık gezmeye.Tipik Türk çarşısı;kuyumcular,bakırcılar,kahvehaneler ile dolu. Makedon modasıyla da ilk bu çarşıda haşır neşir olduk tabii :) Bizim belki 70'lerde giydiğimiz kıyafetler bile değildi o dükkanlarda sergilenenler.Aker,Armine de vardı onlar ayrı tabii :) Hele abiyeler,hala gözümün önünden gitmiyor.Ne yazık ki fotoğraflarını çekmeyi düşünememişim.
Pazar günü olmasından dolayı maalesef çoğu dükkan kapalıydı tabii..
DSC01621
Eski usul terzi dükkanı,ne şirin değil mi?
Üsküp her Osmanlı şehri gibi camii,külliye,han ve hamamlar ile dolu. O kadar camii ve külliye gezdik ki,aklımda tutamadım çoğunun adını.Not aldığım defterim de maalesef şu an yanımda değil,o yüzden aklımda kaldığı kadarını anlatıyorum size :)
İşte o hamamlardan bir tanesi,Davut Paşa hamamı:
DSC01778
O kadar naif ve zarif bir milletimiz var ki bizim...

Sotra- Volume 2

Sunday, October 14, 2012
Sotra Butik'in koleksiyonunu sizinle daha önce paylaşmıştım.
Şu sıralar yeni koleksiyonu sundular ve ben yine bayıldım! Yine birbirinden güzel uzun elbiseler var.
Sizin de görmeniz lazım :)
Uyarı : Bol fotoğraf! Bu türbanlar 

Mihri Organik-Helal Kozmetik

Friday, October 12, 2012
Hani "Kozmetik Ürünlerinde Zararlı İçerikler" diye bir yazım vardı,orada bir sürü madde sıralamıştık.Orada bazı organik marka isimleri geçmişti ama ben hiçbirinin yüzde yüz organik olduğuna inanmadığımı yazmıştım.

İşte Ramazanda elime ulaşan bu güzel hediye kutusu o yazıda sorulan tüm soruların cevabı oldu.Daha önce Facebook sayfasında paylaşmıştım bu fotoğrafı ama kullanmadan yorum yazmak istemediğim için sorularınıza cevap vermek istemedim.

Yine açık konuşayım,ben organiklik aramıyorum cilt bakım ürünlerinde ama bana gelen sorulardan biliyorum ki birçoğunuz için organik/helal olması önemli ürünlerin. İşte Mihri markası da tam burada devreye giriyor.
Kendi ifadeleriyle :
"Tüketilen gıdalarla ilgili yeterli bilgiye sahip olunsa da vücuda nüfuz eden kimi ‘yasaklı’ maddelerden çoğu zaman kendimizi koruyamıyoruz. Bu durum, ihtiyaçlarımızı karşılayacak, dinimizce sakınca içermeyen ürünleri kolay temin edemiyor oluşumuzdan kaynaklanmaktadır. MİHRİ İstanbul olarak, kozmetik ve kişisel bakım alanında her Müslüman’ın gönül rahatlığı ile kişisel bakımında kullanabileceği, dinimizce hiçbir sakıncalı madde ve katkı içermeyen, bitkisel bileşimli ürünlerle tüketicilerimize hizmet etmekteyiz.

Tamamen Müslüman Türk personel tarafından, Gebze İstanbul fabrikamızda üretilen Helal Kozmetik ürünlerimizde kesinlikle;
- domuz yağı,
- böceklerden elde edilen,
- ceninlerden elde edilen,
- petrolden türetilmiş hammadeler,
- ve alkol bulunmamaktadır."

Bana gelen hediye kutusunun içinde Dark Defence Lekelere Karşı Bakım Kremi ,El Kremi, Ayak Bakım kremi ve Vücut Losyonu vardı.
mihri
Dark Defence Koyu Leke Karşıtı Bakım Kremi

Yazın kullanmak için biraz ağır bir krem.Etkisini görecek kadar uzun süre kullanamadım o yüzden ama havalar biraz daha soğuyunca uzun süreli kullanıp etkinliğini sizle paylaşacağım inşallah. İçinde aynısafa özü var.Aslında daha birçok yararlı içerik var ama (başka neler olduğuna yukarıda verdiğim linkten bakabilirsiniz) aynısafa benim cildime çok iyi geldiği için özellikle onu belirttim. Yenileyici özelliği çok güçlü bir bileşik.
Keskin bir lavanta kokusu var,yapısı da kıvamlı. O yüzden yağlı ve problemli ciltlere biraz ağır gelebilir ama normal/kuru bir cildiniz varsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
Ben en çok ambalajını sevdim bu ürünün, böyle güzel ambalajlara bayılıyorum ♥ İnsana özel hissettiriyor kendini.
helalkozmetik

Mis kokulu vücut bakım kremi. Bu şişenin yarısı bitti bile :) Shea yağı ve jojoba var bunun içinde de. Kış aylarında kullanmak için bir şişe daha alacağım sanırım. Ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.
mihri2

El kremi.Gül kokulu bu ürün ama öyle Rosense gibi yapay bir gül kokusu yok.Mis gibi taze gül kokuyorihani anneannelerimiz reçel yaptıkları gülden.
elkremi

Bir de ayak kremi vardı ama onu anneme kaptırdığım için fotoğraflayamadım :)

Mihri hakkında daha geniş bilgiye websitesinden ulaşabilir,organik ve helal ürün sertifikalarını ve ürün içeriklerini  inceyelebilir ve hatta ürün temsilcisi olabilirsiniz.

Şimdilik hoşçakalın!

P.S - Çoğunlukla beni gülümseten ve içimi ısıtan yorumlarınızı inanın özlüyorum ♥ Keşke böyle olmasaydı.
Ama yine de bana Facebook sayfasından ulaşabilir ya da mail gönderebilirsiniz. 

Image and video hosting by TinyPic

Bu yazıyı paylaşın :