Monday, May 28, 2018

Siyah Noktalar Ve Gözenekler Dosyası 2

Daha önce siyah noktalar ile ilgili bir yazı yazmıştım.
Vakit geçti,zaman değişti, ürünler yenilendi.
Şimdi size son zamanlarda bloglarda ve forumlarda moda olan (ve bence gerçekten de etkili) yöntemi yazayım.

İlk önce şunu söyleyeyim,burunda,alın ve çene çevresindeki  siyah noktalara uzun zamandır "siyah nokta" değil, "sebaceous filaments" diyoruz. Bu silindirik tüp şeklindeki gözenek yapılar sebum, bakteri ve  ölü derinin kıl kökü etrafında (evet minicik ayva tüyü olsa da) birikmesiyle oluşuyor ve hayat boyu ciltte kalıyor.
Bu bloğa gelen aramaların çoğunluğu "gözenekler nasıl geçer???!!!" cümlesini içerdiğinden bunu da tekrar edeyim:
Gözenekler geçmez. İçi temiz tutulur, daha küçük görünür böylece. Ya da cilt güzelce neme duydurulur böylece dolgun bir görünüm alır, gözenekler yine küçülmüş görünür.
Bir çözümü olsaydı inanın bu insanların cildi filtresiz böyle görünmezdi:

Daha fazla fotoğraf için :
http://celebrityclose-up.com/


Bazıları DNA yönünden şanslı tabii.  Etrafımızda çok var o insanlardan. İnce derili, gözeneksiz,parlak. Ne diyelim? Maşallah.

Neyse konuya dönelim. Bu sebaceus filaments denilen elemanlar hayat boyu bizimle diye tekrarlıyorum. Siyah nokta bantları vb gibi yöntemlerle anlık olarak temizlense de birkaç gün içinde tekrar gelirler biliyorsunuz. Gözenekler hemen yine sebum ve ölü deriyle dolar.
Yine de o çilek burun görüntüsünü hafifletmenin daha etkin bir yolunu bulmuşlar Asyalı bloggerlar.

Hemen anlatayım.

İhtiyacınız olanlar:

  • En az %2 konsantrasyonlu BHA (salisilik asit) ürünü. Yurtdışı kozmetik alışverişi yapmayan biriyseniz ülkemizde bulabileceğiniz pek alternatif yok maalesef. 

Cosrx BHA Blackhead Power Liquid (Ben bunu kullanıyorum)
NIP+FAB Dragon's Blood Fix Günlük Temizleme Pedi
Eczanede tesadüfen gördüğüm Viacure isimli bir sivilce spreyi. Lakin içindeki alkol korkuttu,belirtmekte yarar var.
Bu ürünlere bir şekilde ulaşım yoksa eczacınıza rica edip kendiniz de düşük maliyetli salisilik asitli çözelti yaptırabilirsiniz. Eskiden dermatologlar sivilce için hemen bir karışım yazardı,hatırlarsınız.

Bir de AHA ve BHA aynı anda içeren ürünler var,onlara girmedim.


  • Kil Maskesi. Benim favorim her zaman Queen Helene Mint Julep Mask ve Aztec Clay mask. Bunlar yoksa aktardaki saf kili markalı kil maskelerine tercih ediyorum. Hele son zamanlarda meşhur kömürlü maskelerden asla randıman alamadım.  • Temizleme Yağı. Herhangi bir markanın temizleme yağı olabilir ya da gözenek tıkamayan,sevdiğiniz bir doğal yağ olabilir. (Hindistan cevizi yağını asla yüzünüze kullanmayın. Kullanın diyenlere bakmayın. En gözenek tıkayıcı yağların başında geliyor. Bununla ilgili birçok makale bulabilirsiniz.)


Gelelim "nasıl?" bölümüne.Önce problemli bölgelere salisilik asitli ürününüzü uygulayın. Salislik asit yağda çözünen bir bileşen olduğu için gözeneklerin dibine kadar ulaşıp sebumu yumuşatır ve daha sonraki adımlarda kolayca dışarı atılmasını sağlar.


  • 20-25 dakika bekleyin.

  • 25 dakikadan sonra yüzü yıkamadan kil maskesini uygulayın. Kuruyana kadar bekletin. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Kil maskesi kiri yüzeye çekecek.

  • Yağı uygulayın.15 dakika kadar bekleyin. 

Bu adım ise kiri iyice yumuşatarak çözecek. 15 dakikadan sonra 2-3 dakika hassas bir şekilde masaj yapın. Bu aşamada (ben hiç tecrübe etmedim ama)  gözenekteki kirler bu şekilde ele gelecek kıvama geliyormuş ve dökülüyormuş.
Fotoğraf Alıntıdır
                                                                (Fotoğraf Alıntıdır)Tecrübe ettiğim şey ise evet bu yöntem gerçekten de iyi temizliyor. Haftada 2 defa gibi bir aralıkla yaptığınızda gözenek ve siyah nokta görünümü farkedilir derecede azalıyor.

Onun dışında burun bantları ya da son zamanlarda sıkça reklamını gördüğümüz siyah nokta vakumu cinsi zorlayıcı şeylerin kılcal damarlarınıza kalıcı zarar verebileceği (bunun tek tedavisi lazer) unutulmamalı.Umarım işe yarar.PS: Pinterest'te ya da Instagram'da gördüğünüz karbonat yönteminden de şiddetle uzak durulmalı. pH derecesi 3-4 arası olan cildimize pH derecesi 9 olan karbonatı uyguladığımızda ne hale geleceğini tahayyül edebilirsiniz. Cilt bariyeri tamamen bozulur.