Dogru Cilt Bakım Ürününü Seçmek?

Sunday, December 14, 2014

Uzun zamandır aklımdaydı yazmak aslında.
Instagram' da mini postlar yapmak (ki pek mini olmuyordu) zor olmaya başladı. Kilitli hesap olduğu ve takipçi kitlesini her gün daha da daralttığım için de sınırlı sayıda kişiye ulaşıyordu ( Bir gün toptan özel yapacağım inşallah, gerçi paylaştığım özel birşey yok ama) . O kadar sene sonra  hala öyle güzel yorumlar almaya kayıtsız kalamadım.
Önceki senelerdeki postların çoğundan (maalesef) utanç ve pişmanlık duyduğumu yazmıştım...O yazılardan çoğunu çok zaman önce sildim. Kalanları da zamanla gözüme çarptıkça sileceğim inşallah. Salt bakım bloğu olmaya aday bir site oldu.
Bu arada Instagram'dan veya mail yoluyla (mailleri çoğu zaman kontrol etmedim) devamlı sorular geliyordu ve ben bu sorulara cevap vermeyi yapabildiğimce reddettim. Hala daha da  özel cilt bakım önerisi vermek istemiyorum,çünkü bu riski almak istemiyorum.. O yüzden bu ilk yazı cilt bakım ürünü seçeceklere mini rehber niteliğinde olsun istedim.


Deneme-yanılma yöntemiyle size uygun cilt bakım ürününü bulmak hayli masraflı bir süreç, çalınan zaman da cabası. Bu yüzden o süreci daha ufak sıyrıklarla atlatma konusunda benim minik tüyolarım  -en azından kendi izlediğim yol- şöyle :

İçinde bulunduğumuz şu zamanda bloglara güvenmeyin. Herşey reklama döküldü artık. Evet yeni çıkan ürünleri bloglardan,sosyal medyadan vs takip edin ama asla "şu şu problemime iyi geldi" yazmalarına inanmayın. Arka planda neler neler dönüyor...Bu konuda kendimi tenzih ediyorum, şu ana kadar burada veya Instagram'da yorum yaptığım ürünlerin hepsini kendim aldım. Bir defa hediye gelmişti (bkz : Mihri) o konuda da kendi yorumumu katmadım. Tabii ki reklam yapmayan bloglar vardır ama onları bulmak da bir hayli zor... (yorumlar neyse ki hala kapalı, şu yazdığımdan sonra linc edilirdim kesin)


Kimse sizin cildinizi sizden daha iyi bilemeyeceği için başkasının tavsiyesine de körü körüne güvenmeyin. Peki ne yapmalı?
Ben bir ürün duyduğumda,gördüğümde ilk önce hemen MakeupAlley yorumlarına bakıyorum. Evet orada da paralı alıp pozitif yorum yazan kullanıcılar vardır kesin ama genelde dürüst yorumlara rastlıyorum. MakeupAlley'de  cilt tipi,yaş, hatta cilt tonu farklı insanların ürün hakkında yorumlarını okuyabilirsiniz. Kuru ciltte nasıl etki vermiş? Yağlı cilde ne yapmış, akneye sebep olmuş mu? vs.
4 ve üzeri puan aldıysa genelde güzeldir o ürün.En popüler ürünlerin ne kadar az puan aldığına şaşıracaksınız.
http://www.makeuptalk.com/'da da aynı şekilde yorum ve puanlama sistemi var ama ben MakeupAlley'ciyim yıllardır :)
Yine aynı şekilde Sephora ve Amazon'da da ürünü aradığınızda alttaki yorumları okuyabilirsiniz ama o yorumlar bana pek dürüst gelmiyor.2. olarak, forumları okuyun. Gerçek kullanıcıların gerçek fikirleri genelde forumlarda oluyor. Itsbeauty vardı eskiden, hala var ama eskisi kadar aktif mi bilmiyorum.Şimdi sosyal medya arkadaşlarımın çoğu o forumdan. Çok konuştuk, çok şey öğrendik o zamanlarda. Makyaj, cilt bakımı deliliğinin başlangıcı o forumdur...
Şimdilerde ise birşey öğrenmek istediğimde genelde
http://www.essentialdayspa.com/forum/ (nedense son zamanlarda bu siteye girmek için dns değiştirmek gerekiyor? )
http://www.thestudentroom.co.uk/forumdisplay.php?f=688
Genel olarak Google'a "x brand review forum" vs tarzı aramalar yaparsanız çeşitli forumlardaki yorumlara rastlarsanız. Türkçe arama yapınca hep malum Kadınlar Kulubu çıkıyor her konuda.
Bunun dışında sevdiğim bazı siteler :
http://www.reddit.com/r/skincareaddiction/
http://www.dermatalk.com/blogs/
http://www.treatment-skincare.com/index.html
http://www.paulaschoice.com/beautypedia-skin-care-reviews/brands/ - burada her marka, her ürün tek tek yorumlanıp puanlanıyor. Ayrıca içerikleri hakkında da ayrıntılı yorumlar var. Vadettiği etkiyi yapıp yapmadığı puanlarla belirtiliyor.
Böyle böyle birçok site var, hepsini yazamıyorum tabii. Ama mantığını anladınız.
Benim verdiğim kaynaklar hep İngilizce maalesef, farkındayım. Ama ne yapalım, dünyanın düzeni bu :/

Yine de belirteyim, hiçbir ürünün bir başkasında işe yaradı diye sizde de yarayacak garantisi yok. İş eninde sonunda denemeye çıkıyor. Hep deneme...
Bu yazıyı en aşağıdaki sosyal medya butonlarından istediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz.
Arayı açmayacağım inşallah.

Image and video hosting by TinyPic

Kerastase Densifique Serisi

Thursday, July 17, 2014
Instagram'da yayınladığım yorumları (kullanıcı adı: nillalila) buraya da kopyalamaya karar verdim. Hiç güncellememekten iyidir :) 


Kerastase Densifique range (minus the serum) worked wonders for my hair. After 3 months, it's already looking fuller and i experience less hair fall. Finally, i've found sth that works!  

Pahalı ürün mutlaka iyidir tezine muhalefet ederim çoğu zaman ama bu konuda Kerastase bir istisna. Şimdiye kadar hangi ürününü kullandıysam kesinlikle vadettiği etkiyi verdi. Densifique serisinin hedefi ise çok dökülen ince telli saçlar.  3 aylık düzenli kullanımdan sonra 1700 yeni saç teli çıkarmayı, mevcut saçların da kalınlığını ve kalitesini artırmayı vadediyor.  Kullandığım 3 aydan sonra rahatlıkla yorum yapıyorum, evet işe yarıyor!  (zaten 3 kullanımdan sonra farkediyorsunuz saç dökülmesinin azaldığını). Initialiste sac derisi serumu ise yine saç kalınlığını artırmayı hedef alan bir serum. 3 ürün birlikte harikalar çıkardı.  En azindan ilk etapta sampuanini alip deneyin 😉. Maskeyi -bence- almasaniz da olur. Aslinda bu serinin en etkili urunu 360 lira fiyati olan serumu. 3x360 lira vermeyi  pek goze alamadim ben😂.

Organik Saf Bitkisel Yağlar

Friday, May 24, 2013
Her zaman söylerim, hatta daha önce buraya da yazdım, ben öyle vıcık vıcık yağlardan, evde yapılan bitkisel maskelerden falan pek hoşlanmam,işe yaradığını da düşünmem. Daha doğrusu hoşlanmazdım diyeyim.
Güvenilir, %100 bitkisel gerçek bitki yağlarına ulaşınca bu düşüncem tamamen yok oldu. Son 2-3 aydır nemlendirici kullanmıyorum. Jojoba, pirinç kepeği yağı, kuşburnu yağı, shea butter vs hergün  bir başkasına gidiyor elim. Bazen de karışım yapıyorum, çok eğlenceliymiş :)
Yüze yağ sürmek fikri insanlara ilk başta itici geliyor, bana da öyle gelirdi. Ama içinde sentetik madde olmayan bir yağ kullandığınızda o vıcık vıcık his yerini kadifemsi bir yumuşaklığa bırakıyor yağ çok hızlı emildiği için.
İnsanları bu konuda endişelendiren bir diğer sebep de  sivilce konusu.
Cilt tipiniz için doğru yağları kullandığınızda sivilce oluşumuna sebep olmuyor, hatta tedavi ediyor. Mesela kuşburnu yağı benim normal cildimi çok kurutuyor. Yağlı cilde sahip birisine çok iyi geleceğinden eminim. Çörek otu yağı da keza öyle.

Neden sonradan sonraya sevmeye başladım peki ?
  • Cildime seyreltilmemiş, 3949303 tane başka madde eklenmemiş, doğal ve saf birşey sürmek hissi hoşuma gidiyor. Lüks gelmiyor mu kulağa?
  • Etkileri çabuk görülüyor. Cildiniz parlamaya başlıyor kısa süre sonra. (Donukluktan kurtulmak için az mı peeling yaptım?) Herhangi bir yaraya birazcık saf çuha çiçeği yağı sürün, Bepanthene,Fito gibi bir işlev görüyor. Yani çok hızlı iyileştiriyor.
  • Karıştırma özgürlüğü. Shea fazla mı yağlı geliyor cildine? Biraz saf limon yağı ekle dengelesin. Birazcık C vitamini ekle parlatsın. Vs vs. Kendi serumunuzu kendiniz yapabiliyorsunuz. Kiehl's 'ın ( iki kesme işareti kullanmak diye birşey var mı yahu?) meşhur serumu Midnight Recovery Concentrate de büyük çoğunlukla bitkisel yağlardan oluşuyor mesela. (Hatta bu ürünü kendi yapanlar var!)
  • Muhteşem kokuyor! Mesela papaya yağı. (Peeling etkisi çok güçlü!)
  • Ucuz! Bu kadar saf birşeyi ucuz fiyata alabilmek hissi muhteşem. Yüz liraları gözden çıkarmaya hiç gerek yok.
  • Diğer cilt bakım ürünleriyle de kullanılabiliyor. Mesela güneş kreminize altına biraz da pirinç kepeği yağı ekleyin, güneşe karşı doğal SPF içeriyor. ( doğal Spf içeren başka yağlar da var)
  • Yukarıda da yazdığım gibi, her cilt tipine uygun bir yağ bulunabiliyor.
Maddeler daha uzar gider...

Hangi yağ ne için kullanılır bir sonraki post konusu olacak. Çoğu sitede zaten var ama klasik copy-paste, sıkıcı şeyler hepsi. Gördüğümde okumuyorum bile. Ben bu süre zarfında deneyip işe yaradığını gördüklerimi yazacağım.
O diğer posttan önce şu konuyu açıklığa kavuşturayım ama; hiçbir zaman ne aktardan, ne de Watsons vs yerlerden sözde bitkisel yağlar almayın. Sentetik şeylere hem paranızı,hem zamanınızı harcamayın, hatta cildinizi harcamayın. Ayrıca soğuk press olanlarını seçmek gerekiyor.
Ben organik olanları nereden alıyorum ? Iherb, Amazon, Etsy vs yerlerden birileri vasıtasıyla getirtiyorum.
İmkanınız varsa bu yolu deneyin. Yurtdışında organik sertifikalı yağlar daha güvenilir ve çok çok ucuz.
Peki Türkiye'de nereden  alabiliriz??
Bana güvenilir gelen siteler ve markalar bunlar oldu :
http://www.thepremiumorganics.com/ - Ambalajları çok cici! Organik sertifikaları var.
https://www.facebook.com/happy.moments.organik 
http://www.aubrey-organics.com.tr - Aubrey organik sertifikalı uluslararası bir marka. Diğer ürünlerini de güvenle kullanabilirsiniz.

Daha önce yazdığım "türkiye'deki yağlara güvenmeyin" diye bir cümleden sonra Aisha firmasından bir yetkili bana mail atıp kendilerinin de 100% saf yağ ürettiklerini söylemişti. -http://www.aisha.com.tr/

Not : Bu markaların hiçbirini reklam amacıyla yazmadım. Denemedim bile daha zaten.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Image and video hosting by TinyPic

Hi There!

Tuesday, May 21, 2013
Kaç ay olmuş ki? İnanın hiç özlememişim burayı desem yeridir.
Hala mail atanlar,hala reklam işbirliği teklif edenler var. Aylardır açmamıştım Blogger dashboard'u ama bugün farkettim ki istatistikler hala çok yüksek o kadar araya rağmen.
Aslında özlediğim birşey var, cilt bakımı hakkında konuşmak. Çoğu zaman Instagram'da önerilerimi uzunca yazılarla paylaşıyorum ama öyle de çok saçma oluyor ve diğer takipçilerimi sıkıyor gibi geliyor.
Ayrıca bildiklerimi paylaşmayınca kurtlanıyorum galiba ben :) 
Türkiye'de gerçekten bilgi verici bir kozmetik bloğuna rastlamadım. Eskiden birkaç tane vardı ama onlar da yazmıyorlar artık herhalde. 
İstisnalar elbette vardır ama şu an çoğu reklam alanlarına döndü. Gelen ürünü tanıt, hiç kullanmayacağın halde öv,bir tane de hediye et. Hep aynı. İçerikten,yararlarından-zararlarından bahsetme. Eskiden deli gibi takip ederdim itiraf ediyorum ama bu basın bülteni ve reklam ürünlerinden sonra hiçbir bloğu açmaz oldum.
Sırf bu yüzden, sadece cilt bakımı yazmak üzere bloğuma dönüyorum. Ne moda,ne gezme,ne herhangi bir özel fotoğraf hiç birşey olmayacak, sadece cilt bakımı.
Bedava ürün gelsin diye saçma sapan yazıların olmadığı bir şekilde...

Bu fikri daha önce twitter'da paylaştığımda ne hoş tepkiler almıştım ♥

Ps : Yorumlar sonsuza dek kapalı :)
Ps 2 : Şablonu tamamen değiştirmeliyim boş bir vaktimde. 

IPhone Duvar Kağıtları

Monday, November 12, 2012
En sevdiğim,okudukça beni ferahlatan,neşe veren ayetler hep gözümün önünde olsun,okudukça sevineyim diye telefon duvar kağıtları yapmıştım ve 2 tanesini sizinle daha önce paylaşmıştım hatırlarsanız.
O kadar çok istek geldi ki,dayanamadım gerisini de paylaşıyorum.
Grafik eğitimim yok o yüzden grafiksel hatalarım illa ki vardır, affola :)

Üzerlerine tıklayarak büyük hallerini kaydedebilirsiniz. Iphone standartlarına göre boyutlandırdım ama diğer telefonlarda sorun çıkaracağını zannetmiyorum.
Bazı arkaplanlar alıntıdır. Ben sadece düzelttim,birşeyler ekledim,çıkardım,ayetleri yazdım.
Umarım hoşunuza gitmiştir ♥

P.S- Lütfen başka bir sitede paylaşmayın :)
Image and video hosting by TinyPic

Bu yazıyı paylaşın :